Obrázek nenalezen
Úvodní strana > Tipy na výlety

Vyhlídkový okruh

Frýdlant

Vážení návštěvníci města Frýdlant, připravili jsme pro Vás vyhlídkový okruh, který Vás provede naším městem a představí Vám ta nejzajímavější místa.

Na trase vyhlídkového okruhu navštívíte následující místa:

1. Radnice

Nynější budova radnice měla v letech 1532-1897 pět předchůdkyň. Současná radnice byla vystavěna v novorenesančním stylu v letech 1893 - 1896 dle návrhu víděňského architekta Franze von Neumanna, který je též autorem radnice v Liberci. Radnici dominuje věž s hodinami, která je vysoká 48 metrů a každou hodinu se z ní ozývá zvuk zvonkohry se střídajícími se druhy melodií. Radniční věž, stejně jako Městské muzeu, nacházející se ve 2. patře budovy, je možné navštívit dle aktuální otevírací doby. 

2. Náměstí T. G. Masaryka 

Náměstí je centrem Městské památkové zóny. Po jeho obvodu je celkem 20 obytných budov a radnice. Za zmínku stojí stojí zejména tzv. dům Na panské zvůli (dnešní Komerční banka), trojdům s bohatou štukovou výzdobou (č.p. 73) a dům spravovaný Pravoslavnou církví (č.p. 104).

3. Mariánský sloup

Na vzpomínku morových epidemií v 16. a 17. století byl postaven v roce 1723 mariánský barokní morový sloup na náměstí u bývalého hejtmanství. V roce 1897 byl sloup přemístěn na své dnešní místo u kostela Nalezení sv. Kříže. 

4. Kostel Nalezení sv. Kříže

Na místě dnešního kostela stávala kaple sv. Barbory. K největšímu rozšíření budovy došlo v polovině 16. století, kdy Kryštof z Bíbrštejnu pozval do Frýdlantu italské stavitele. V interiéru jsou umístěna cenná kulturní díla z bílého, černého a zeleného mramoru. Jedná se především o hrobku rodiny Redernů, která v době vzniku stála tolik, co celé frýdlantské panství, když ho Redernové kupovali. 

5. Řeka Smědá

Horská řeka pramení v jizerskohorských rašeliništích v oblasti hory Jizery a vzniká u horské chaty Smědava (847 m) ze tří toků - Bílé, Černé a Hnědé Smědé. Jméno ji dala zlatohnědá barva vody. Na polsko-německém pomezí se vlévá do Lužické Nisy. 7. 8. 2010 se po vydatných deštích tato jindy poklidná říčka změnila v rozběsněný živel, který zaplavil velkou část města. 

6. Solnice

V minulosti sloužila budova jako sklad této strategické suroviny. Byla několikrát přestavěna, naposledy po zásahu letecké pumy. Budova byla ale zrekonstruována a po roce 1945 v ní vznikly bytové prostory. 

7. Špitálek 

Vybudován byl v roce 1564 Bedřichem z Redernu jako útulek pro nemocné. Prošel několika přestavbami a od roku 2012 slouží jako druhá expozice muzea. Součástí je kaple se sochou piety a nález jejíž funkční replika se nachází ve venkovní části Špitálku. V roce 2018 zde byla otevřena interaktivní expozice.

8. Socha Piety

V ulici Okružní, nedaleko zrekonstruovaných městských hradeb, se nachází socha Piety - Panny Marie s mrtvým Ježíšem. Je dílem anonymního autora z období vrcholného baroka. Mistr byl evidentně obeznámen s ponděty vycházející z tvorby okruhu vynikajících barokních umělců, jako byl Matyáš Bernard Braun. 

9.  Městské hradby

Zrestaurované torzo hradeb s „katovskou“ brankou je dnes součástí relaxační zóny vhodné k příjemnému posezení i odpočinku.

10. Betlém

Betlém s početným množstvím pohybujících se figurek je umístěn v podstávkovém domku. Jeho tvůrce byl frýdlantský rodák Gustav Simon (1873-1953), zhotovoval jej po dlouhou dobu 60 let. Frýdlantský betlém je veřejnosti přístupný a dodnes uvidíte původní mechaniku pohánějící pohyblivé figurky. 

11.  Zámecký park a rybník

O založení zámeckého parku a zvelebení zámeckého okolí se zasloužil Kryštof Clam-Gallas a jeho syn Eduard. Součástí rozlehlého parku je romantický rybník s poloostrovem, na jehož klidné hladině se zrcadlí mohutné stromoví parku. Stejně jako zámecký park, i rybník prošel revitalizací.

12.  Čedičové varhany

Na jižní straně parku se nachází mohutná čedičová skála typická sloupcovitou odlučností, na níž byl vybudován původní gotický hrad. V minulosti tato skála zajišťovala obranu a činila z hradu nedobytnou pevnost. 

13. Hrad a zámek Frýdlant

Komplex hradu a zámku tvoří dominantu vysoko se tyčící nad městem a nad řekou Smědou. První písemné zmínky pocházejí z roku 1278. V té době získal panství po rodu Ronovců rod Biberštejnů. Zámecké křídlo vystavěli následně Redernové a další úpravy sídla probíhaly i za Gallasů a Clam-Gallasů, kteří panství vlastnili až do roku 1945. Nejznámějším majitelem panství však byl vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který Frýdlant vlastnil mezi lety 1622 – 1634. Prohlídkový okruh zavede návštěvníky do hradu, zámecké kaple i zámku s bohatě vybavenými interiéry.

14. Zámecký pivovar

První zmínky o pivovaru pocházejí ze 14. století. Produkce piva byla přerušena až v roce 1949, kdy finanční situace nedovolovala rekonstrukci pivovaru. V roce 2013 koupila budovu pivovaru firma Terra Felix, s. r. o. Pivovar je částečně zrekonstruován a zve k návštěvě a ochutnání piva Albrecht.

Název / popis souboruVelikost / typ souboru
ikona souboruFrýdlant: Trasa Widokowa833.48 KB .pdf
ikona souboruFrýdlant: Sightseeing Circuit828.48 KB .pdf
ikona souboruFrýdlant: Besichtigungsrundgang831.32 KB .pdf
ikona souboruFrýdlant - vyhlídkový okruh24.04 MB .pdf

Frýdlant - Vyhlídkový okruh

Frýdlant

Frýdlant

 
Radnice

Radnice

 
Náměstí

Náměstí

 
Morový sloup

Morový sloup

 
Kostel Nalezení sv. Kříže

Kostel Nalezení sv. Kříže

 
Solnice

Solnice

 
Špitálek

Špitálek

 
socha piety

socha piety

 
Hrobka Redernů

Hrobka Redernů

 
Městské hradby

Městské hradby

 
Betlém

Betlém

 
Zámecký park a rybník

Zámecký park a rybník

 
Hrad a zámek Frýdlant

Hrad a zámek Frýdlant

 
Pivovar

Pivovar

 
 
Vytvořeno 20.5.2020 16:07:40 - aktualizováno 23.12.2020 9:32:53 | přečteno 5669x | jana.mrnavkova