Obrázek nenalezen
Úvodní strana > O městě > Významné osobnosti

Josef Riedel

Josef Riedel

Narodil se 19. prosince 1816 v Hejnicích a zemřel 24. dubna 1894 v Polubném.



Byl českým sklářským průmyslníkem. Narodil se v dnešních Hejnicích v domě č. popisné 175 do hokynářské rodiny. V roce 1830 nastoupil ve sklárně svého strýce Franze Antona Riedela, který vlastnil hutě na Nové Louce, v Antonínově a na Jizerce. V té době se sblížil s jeho dcerou, svojí sestřenicí a roku 1842 si ji vzal za manželku. Po smrti jejího otce se stala dědičkou majetku.

Josefovi se v podnikání dařilo a rozhodl se expandovat svou firmu. Roku 1849 odkoupil sklárnu v Polubném. Zakoupenou sklárnu přestavěl a začal v ní vyrábět.

Jeho manželka však roku 1855 zemřela. V roce 1859 se znovu oženil. Vzal si Johannu Neuwingerovou, dceru hlavního lesníka clam-gallasovského panství, na němž stála sklárna na Jizerce.

Od roku 1858 podnikal také v textilnictví. V též roce započal výstavbu přádelny bavlny v Kořenově.

 

Roku 1877 se společníky ve firmách stali jeho tři synové z prvního manželství. Sám Josef Riedel aktivně řídil podnik do poloviny osmdesátých let 19. století, kdy předal svou funkci synovi Wilhelmovi. Koncem dubna roku 1894 zemřel Josef Riedel ve věku 76 let po krátké nemoci v Polubném. Jeho pohřeb se konal tři dny poté, 27. dubna. Během něho uložili Riedlovo tělo do rodinné hrobky v Desné. Aktu přihlížely stovky účastníků obřadu. V závěti, kterou Riedel sepsal, věnoval svým zaměstnancům a chudým či nemocným částku více než 100 000 zlatých.

 

Josef Riedel bývá označován jako sklářský král Jizerských hor a také za největšího sklářského průmyslníka v celé rakousko-uherské monarchii. Stal se čestným občanem Lučan nad Nisou a Františkových lázní. Od Františka Josefa I. Získal rytířský kříž a papež ho dekoroval Řádem svatého kříže.

 

 

Zdroj: Wikipedia


Vytvořeno 9.12.2020 9:46:05 | přečteno 491x | jana.mrnavkova