Obrázek nenalezen
Úvodní strana > O městě > Významné osobnosti

Franz Hermann Holtscheck

MUDr. Franz Hermann Holtscheck

Narodil se 3. dubna roku 1845 a umírá 5. června roku 1930.


Díky jeho manželce Julii, která pocházela z Raspenavy se Franz dostal do okresu Frýdlantu. Svou zdejší první praxi provozoval v Novém Městě pod Smrkem v domě s číslem popisným 333, kde ordinoval 7 let. Po dobu pobytu v Novém Městě p. Smrkem se manželům narodily 3 děti, dcery Elsa a Lucie a syn Herman. V roce 1881 začíná ordinovat v Hejnicích v rodném domě Josefa Riedela. Po čase si staví při silnici do Libverdy vlastní dům č. p. 349, kam stěhuje i ordinaci. Nový hejnický doktor získává brzy pověst výborného diagnostika a tím i důvěru místních obyvatel, je též uznávaným homeopatem. K místní klientele postupně přibývají i pacienti ze Saska a Dolního Slezska, a právě od nich získává přízvisko Wunderarzt, tedy zázračný doktor. Doktor Holtscheck byl členem řady místních spolků, jež mu udělily čestné členství. Hejnická samospráva mu propůjčila i čestné občanství.

Slova díků uzdravených pacientů prý pan doktor vždy odmítal a říkával: „Poděkujte přírodě.“ Známé bylo i jeho rčení: „Nad rostlinou černého bezu je třeba postavit zlatou střechu.“

Po druhé světové válce bylo v domě, který MUDr. Holtscheck postavil a obýval, pánské a dámské krejčovství. Od roku 1950 se budova stala součástí lesnického učiliště. Dnes, po přestavbě, slouží někdejší hospodářská budova jako kuchyně a jídelna. V domě, kde bývala ordinace a čekárna, se vyučuje vazba květin. 

Dne 28. června 2015 se na místní hřbitov vrátila vzpomínka na doktora v podobě pamětní desky.


Franz Hermann Holtscheck

Franz hermann pamětní deska

Franz hermann pamětní deska

 
Franz Hermann s dcerou Lucií

Franz Hermann s dcerou Lucií

 
Franz Hermann podpis

Franz Hermann podpis

 
 
Vytvořeno 12.8.2020 15:56:26 | přečteno 703x | jana.mrnavkova