Obrázek nenalezen
Úvodní strana > O městě > QR

Sázení lípy svobody ve frýdlantském parku

Dne 28. října roku 1968, na Den vzniku samostatného československého státu (1918) proběhlo v městském parku ve Frýdlantu slavnostní sázení lípy svobody, kterého se ujali skauti a skautky ze Skautského střediska ve Frýdlantě.


Z této události se díky jedné ze skautek, Ireně Jandečkové (rozené Stehlíkové), dochoval podrobný záznam v její kronice a uchovány jsou ve fotoalbu skautů také fotografie z ní. Díky tomu si můžete o této události přečíst i vy a podívat se, jak to tehdy v parku bylo:

Sázení lípy svobody ve frýdlantském parku

Dne 28. 10. 1968

Podle zápisu v deníku 13leté skautky Ireny Stehlíkové

Mám za sebou pěkně náročnej den, ale zápis udělat musím. Dnes jsme totiž zasadili v parku lípu svobody, a já byla mezi čtyřmi vybranými, kdo to celé provedl.

Docela jsem se toho bála, protože sem věděla, že tam bude dost lidí, a to není nic pro mě. Ale je to veliká čest, a tak mi nic jiného nezbylo.

Přitom teprve včera jsem ve slibové rokli složila slib – povedlo se mi včas udělat Nováčkovskou zkoušku. A celé frýdlantské středisko bylo založené v létě, už jsme toho stihli hodně!

Skauting je teď pro mě všechno, na nic jiného nemyslím. Co všechno se tam učíme a jak se tam zažije!

Ráno jsem se nemohla dočkat, běhala jsem v kroji už po snídani. Mám všechno podle předpisu, taky brácha to zvládnul, i když je teprve u Vlčat.

Pak jsme spolu a s rodičema vyrazili. V parku už bylo plno lidí, naši vedoucí nás seřadili před sochou, co je tam prý na památku padlým za 1. světové války. Myslím, když jsem se dívala na naše středisko, že nás tam bylo nejmíň padesát. Bratr Mirek Vítů držel československou vlajku, Bacil naši střediskovou.

Z vedoucích tam dál byli bratr Rozina a sestry Monika, Majka a Hanka. Střediskový vůdce Marbula měl moc pěknou řeč o 28. říjnu, on je velký vlastenec a mluvit umí. Taky měl projev pan Hihlán a předseda výboru, už nevím, jak se jmenuje. My vlastně vůbec nevíme, co s náma skautama teď bude dál, protože v létě se teprve založilo středisko a přišel 21. srpen.

Já jsem třeba na svou úplně první schůzku šla právě tenhle den.

Marbula ale řekl, že pokračujeme dá, že se nesmíme bát a že se uvidí. Třeba všechno nakonec dobře dopadne. Lípu jsem teda zasadila já, Vlaďka Ciprová, Klíďa a Roy.

My holky jsme ji držely a kluci měli lopaty a zaházeli ji hlídnou. Šlo to dobře a měla jsem strach zbytečně. Lípu prý přivezl Marbula s Bacilem na motorce a byla to velká legrace. Zazpívali jsme skautskou hymnu a tím slavnost skončila.

Přišla jsme domů a s rodičema jsme to všechno probírali. Budu se na lípu chodit dívat, snad se jí bude dařit a poroste.

Vysvětlivky:

Bratr Marbula – František Valenta

Bratr Bacil – Jaroslav Švanda

Bratr Kozina – Jan Sladký

Sestra Monika – Monika Procházková

Sestra Majka – Marie Valentová

Sestra Hanka – Hana Vítová

Klíďa – Jiří Zadák

Roy – Vladimír Souček

Slibová rokle: lom nad bývalým koupalištěm

Skautské středisko muselo ukončit svou činnost 31. 8. 1970.

Zapsala Irena Jandečková, rozená Stehlíková

záznam z kroniky-page-001.jpg záznam z kroniky-page-002.jpg

kronika skauti sázení lípy.PNG


 

Přesně 55 let po této události, tedy 28. 10. 2023 se u této lípy svobody v parku uskutečnilo setkání skautů, zástupců Města Frýdlant a veřejnosti. K této příležitosti byl vytvořen rukou Ireny Jandečkové, která je autorkou zápisu z roku 1968, i tento plakát, jako pozvánka na akci.

28. 10. 2023 - setkání v městském parku.jpg

Sázení lípy

záznam z kroniky-page-002.jpg

záznam z kroniky-page-002.jpg

 
kronika skauti sázení lípy.PNG

kronika skauti sázení lípy.PNG

 
záznam z kroniky-page-001.jpg

záznam z kroniky-page-001.jpg

 
28. 10. 2023 - setkání v městském parku.jpg

28. 10. 2023 - setkání v městském parku.jpg

 
 
Vytvořeno 29.8.2023 12:48:35 | přečteno 111x | jana.mrnavkova