Mariánský sloup se nachází ve středu Kostelního náměstí, v bezprostřední blízkosti kostela Nalezení sv. Kříže, v centrální části Městské památkové zóny Frýdlant.
Původně však tento sloup stával na frýdlantském náměstí ( nyní T. G. Masaryka ), kde ho nechali vztyčit frýdlanští měšťané Tobiáš Stracke a jeho syn Josef Stracke jako dar lidem, kteří přežili morové epidemie. Sloup byl přemístěn v roce 1898 po usnesení městské rady ze dne 19.3.1897.
Samotné dílo vytvořil zákupský sochař Ondřej Dubke v duchu vrcholného baroka v roce 1723.
Jedná se o tradiční styl ,,Mariánských sloupů", tzn. na nízkém stupni je postaven celkem štíhlý hranolovitý podstavec s volutovými konzolami, římsou a sochami. Sochy jsou podobiznami sv. Anny, sv. Jáchyma, sv. Josefa a sv. Jana Evangelisty. Na postament navazuje vysoký štíhlý dřík s kompozitní hlavicí, na které stojí samotná socha Immaculaty (Panny Marie). Jako materiál na tento sloup posloužil jako pískovec šedookrového odstínu střední zrnitosti, pravděpodobně z východočeských lomů.
V historii byl Mariánský sloup dvakrát restaurován. Rekonstrukce na začátku 90. let minulého století se však ukázala být velice nekvalitní. Byly použity nevhodné cementové doplňky, díky kterým ve spojení se špatným počasím začalo docházet k destrukci kamenných částí. V důsledku toho bylo v roce 2008 zahájeno nové kompletní restaurování.