Počátky osidlování našeho kraje sahají do 6. století našeho letopočtu. Slovanští rybáři a lovci ze sousední Lužice se tehdy stali prvními osídlenci. Přes Frýdlant vedla důležitá zemská stezka. Proto se postavila strážní věž Indica, později se z ní stal hrad.
Město přežilo několik zhoubných požárů. Nejhorší z nich byl v roce 1634. Oheň se rozšířil a zničil 246 domů. Radnici bohužel neminul a zničil cenné listiny o dějinách města. Během třicetileté války, při nájezdu Švédů, bylo zapáleno 20 domů v Zámecké ulici, jediným důvodem bylo, aby vojsko vidělo na cestu k zámku a mělo světlo k útoku. Rok 1705 přinesl smůlu radnici, uhodil do ní blesk a zapálil tak její největší věž. Při požáru shořela střecha, hodiny a schody. Byly zničeny oba zvony zavěšené ve věži.
*Zajímavost k požárům* - 17.1.1797 vypukl požár v domě číslo 5, v dnešní ulici Svatopluka Čecha. Zatímco se Tereza Lankischová s dcerou bavila na rozlučce se svobodou tkalce Josefa Zimmermana, v jejím domě vzplály třísky, které nechala ležet blízko sporáku. Zjistila to, až když šla zkontrolovat svého stonajícího manžela. Místo toho, aby oheň uhasila, běžela zpátky na rozlučku pro dceru. Ta však tancovala a tak se k ní Tereza připojila a rázem zapomněla na hořící dům. Její manžel Antonín se zachránil, její tříletý syn Václav bohužel takové štěstí neměl. Byl vyhozen ze své spací komory oknem a po dvou dnech zemřel na následky popálenin a zranění, které utržil během pádu. Silný vítr oheň rozšířil do ulic města a v plamenech zůstalo 73 domů. Radnice lehla popelem také. Terezie byla odsouzena za nedbalost k třicetidenním veřejným pracím v řetězech a její rodina byla vykázána z města. Podle dochovaných informací se následně usadili na Grabštejně.