Obrázek nenalezen
Úvodní strana > Kultura a sport > Pravidelné akce v našem městě

Valdštejnské slavnosti

Bitva

Tato největší kulturně-historická, společenská a zábavní akce Frýdlantského výběžku se koná jen jednou za dva roky. Vždy v květnu v lichý rok. Vše o historii, současnosti a minulosti frýdlantských Valdštejnských slavností 

Fenomén Valdštejnských slavností:

Akce se tradičně koná vždy třetí víkend v květnu. První historické Valdštejnské slavnosti se uskutečnily roku 1934 při příležitosti 300. výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna. Trvaly tehdy celý týden. Začaly odhalením Valdštejnovy sochy na náměstí a měly několik charakteristických programových prvků. Ty jsou respektovány i v současnosti, jedná se zejména o bohatý kulturní program, průvody ozbrojených jednotek a pochodňový průvod. Nápad obnovit tradici Valdštejnských slavností se poprvé objevil u příležitosti oslav stého výročí položení základního kamene frýdlantské radnice. V roce 1994 byly novodobé Valdštejnské slavnosti poprvé zrealizovány. Od té doby se organizátorům daří dodržovat jejich tradici a každé dva roky se město Frýdlant na celý víkend ponoří do historické atmosféry. Během posledních ročníků se program rozšířil i na páteční večer, který je věnován všem příznivcům kultury. Umělci každého věku z Frýdlantu a blízkého okolí vystupují na náměstí pro místní, první návštěvníky, ale i sobě pro radost. Tento multižánrový koncert s názvem V podzámčí to žije, se těší velké oblibě. 

Sobota a neděle je celá již v historickém stylu, program zpravidla začíná slavnostním příjezdem vévody Albrechta z Valdštejna a symbolickým převzetím klíče od města. Současně se rozbíhá kulturní program na náměstí plný historické hudby, tance, kejklířů, ale i dobových vojenských ukázek střelby, výcviku halapartníků a mušketýrů. Na náměstí se také koná historický jarmark s ukázkou řemesel. Odpoledne se vévoda společně s vojskem přesouvá za město kde se odehrává bitva mezi armádou Valdštejna a Švédy. Po návratu z bitvy se program dělí na dvě části, na náměstí pomalu vrcholí program veklolepým koncertem a vévoda se přesouvá na zámek, kde společně s návštěvníky slavností shlédne večerní program. Poté přichází čas na bezpochyby nejoblíbenější událost slavností - tradiční pochodňový průvod ze zámku na náměstí, kde je večer zakončen velkolepým ohňostrojem.

Valdštejnské slavnosti 2019

VS Noční náměstí

VS Noční náměstí

 
VS Noční náměstí

VS Noční náměstí

 
VS Noční náměstí

VS Noční náměstí

 
Bitva

Bitva

 
Bitva

Bitva

 
Bitva

Bitva

 
Bitva

Bitva

 
Bitva

Bitva

 
 
Vytvořeno 22.4.2022 11:36:24 | přečteno 892x | jana.mrnavkova